Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
165 postów 1776 komentarzy

pawelpelc

Paweł Pelc - www.pawelpelc.pl

Polacy znowu głosują nogami?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W ubiegłym tygodniu Financial Times poświęcił swoją uwagę sytuacji w Polsce, warto to odnotować, bo nie zdarza się to szczególnie często.

 

 
 
 
W ubiegłym tygodniu Financial Times poświęcił swoją uwagę sytuacji w Polsce, warto to odnotować, bo nie zdarza się to szczególnie często. Jeśli niczego nie przeoczyłem poprzedni tekst o Polsce opublikowany przez ten opiniotwórczy dziennik dotyczył odwołania poprzedniego prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie…
 Tym razem Financial Times postanowił się przyjrzeć kwestii emigracji z Polski. Według danych gazety w roku 2011 Polska zanotowała pierwszy od przejęcia rządów przez Platformę Obywatelską przyrost emigracji netto (Polskę opuściło o 60 tysięcy więcej ludzi, niż do niej wróciło/przyjechało z innych krajów). Przy bezrobociu na poziomie 13,3 % i szacowanym jego dalszym wzroście spodziewać się można tylko jednego – dalszego szybkiego przyrostu emigracji z Polski, szczególnie ludzi młodych, którzy szybko zasymilują się w swoich nowych „ojczyznach” i do Polski już nie wrócą. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 5 lat z polski wyjedzie kolejne 500 – 800  tysięcy ludzi (Financial Times powołuje się tu na Krystynę Iglicką z Uczelni Łazarskiego), dołączając do 2,1 mln Polaków, którzy na stałe wyemigrowali po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. 
 Ponieważ również w ubiegłym tygodniu obchodziliśmy 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego 1863 r., warto te dane porównać, z danymi dotyczącymi skutków tego powstania, często krytykowanego za uszczerbek dla bytu narodowego. Muzeum Historii Polski w materiałach ze zorganizowanej przez siebie w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego wystawy 1863 Gra o niepodległość, wskazuje na następujące skutki powstania: 27000 zesłanych na Syberię i Kaukaz, 10-20 tysięcy poległych w walce, 700 zamordowanych podczas pacyfikacji Litwy i około 10 tysięcy emigrantów.
 
 Jak widać z tych danych – straty ludzkie spowodowane powstaniem styczniowym i popowstaniowymi są, co do liczby, w praktyce porównywalne ze skutkami emigracji z Polski tylko w roku 2011. Warto się zastanowić jakie to wystawia świadectwo prowadzonej w Polsce polityki gospodarczej. Okazuje się bowiem, że brak polityki sprzyjającej tworzeniu nowych miejsc pracy i utrzymywaniu dotychczasowych może być groźniejszy niż carskie represje.
 
 Może warto zatem spróbować odgrzebać stare pomysły i spróbować zacząć je realizować, bez względu na to, kto sprawuje władzę. Warto przypomnieć, że program gospodarczy PiS z roku 2005, który przygotowywał zespół dr Cezarego Mecha, był skoncentrowany właśnie wokół tych zagadnień i zawierał propozycje konkretnych rozwiązań promujących zatrudnienie (takich jak np. ulgi inwestycyjne związane z tworzeniem nowych miejsc pracy, ulgi w składkach na ubezpieczenia społeczne dla bezrobotnych i absolwentów, zatrudnianych na nowotworzonych dla nich miejscach pracy, program wsparcia budownictwa mieszkaniowego dla rodzin). Wsparcie tworzenia nowych i utrzymywania dotychczasowych miejsc pracy, wraz ze skuteczną polityką prorodzinną powinno dziś być osią budowania polskiej polityki narodowej. Jeżeli nie uda nam się wokół tych zagadnień zjednoczyć i skoncentrować, będziemy skazani na coraz szybszą marginalizację na mapie Europy, a rządzący zamiast realnej debaty będą nam podrzucali kolejne igrzyska, przyspieszające demontaż tradycyjnych wartości i pozycji rodziny w społeczeństwie.
 
 A Polacy zagłosują nogami -  według Financial Times’a celem ich wyjazdów za pracą i chlebem najczęściej są Zjednoczone Królestwo, Niemcy, Holandia i Norwegia…
 
 Paweł Pelc 
 
za: //www.stefczyk.info/blogi/okiem-prawnika/polacy-znowu-glosuja-nogami,6548271299 

KOMENTARZE

 • @BłękitnyOceanstnieje 22:47:52
  miło mi to słyszeć, również pozdrowienia
 • Ulgi - dla wybranych!!? Rozwalają rynek! Na drzewo z takim programem.
  Jednym niby pomożecie po to aby innych wykończyć.
  Zamiast tego trzeba wszystkim ulżyć.
  PL - okrągłostołowy jest jedną z najgorszych okupacji Polaków.
 • @NUS 07:41:14
  dotknął Pan klasycznego dylematu, czy podatki mają pełnić wyłącznie funkcję fiskalną czy także realizacji polityki państwa...
 • @Paweł Pelc 08:05:43
  Podatek poglowny i tyle. Ulgi to polsrodki, przeciez ludzie beda kombinowac jak sie da. Ulga sie skonczy, to dawac tu nastepnego ulgowicza... a starego won....
 • @Paweł Pelc 08:05:43
  Jak zwykle dobre pomysły czy programy, które są wypracowane przez ludzi i podsunięte dla pisuaru, będą przyjęte przez nich następnie wrzucone do kosza, tak postępują Kaczyńscy od 23 lat i naiwni jeszcze wierzą tej trockistowskiej partii. Program C. Mecha był godny uwagi, choć zbyt rozbudowany biurokratycznie tzn. wiele decyzji zależy od bardzo wielu urzędników. Program musi wyzwalać inicjatywy wśród ludzi, chęci do ich realizacji wraz z szansą powodzenia. Przepisów jak najmniej i muszą być trwałe, a sami l ludzie sobie pomogą. Oczywiście jest margines leni i oni zawsze będą oczekiwać, że im się należy. Każde vatowsko-podatkowe ulgi tworzą armię biurokracji a i tak nie rozwiążą problemów bezrobocia czy inwestycji. Jedynym działem ekonomii w którym należy koordynować przez państwo powinna być polityka pro-rodzinna i tu należy wspierać rodzinę szczególnie wielodzietne. Np; wydłużone urlopy macierzyńskie, opłaty przez państwo składek emerytalnych dla matki rodziny wielodzietnej, zwolnienie z podatku dochodowego, zapewnienie mieszkania socjalnego.
  Najważniejszą kwestią jest odpowiednia polityka pieniężna państwa, tzn. opłacalność eksportu a nie importu, właściwy kurs złotówki do walut obcych, likwidacji lichwy, prawidłowa wartość majątku w stosunku do ilości pieniądza na rynku, zaprzestania tworzenia długu publicznego, rozdzielenia inwestycji państwowych od prywatnych (chodzi o ich finansowanie). To są fundamentalne postulaty, które każda partia powinna opisać w swoim programie, niestety, ale żadna partia o tym nie wspomina, co znaczy, że chcą wszyscy pudrować obecny stan faktyczny.
 • @Glors 10:00:32
  w programie z 2005 r., o którym wspomiałem we wpisie, był mechanizm zabezpieczający przed takimi praktykami - bo warunkiem było zwiększenie zatrudnienia, zatem musiało to być nowe miejsce pracy, a nie zastępujące już istniejące, by uniknąć wszelkich patologii tego typu, jak Pan opisuje...
 • @Wrzodak Z. 10:22:06
  Zgadam się, że w obecnej sytuacji demograficznej polityka prorodzinna powinna być priorytetem, ale bez stymulacji tworzenia nowych miejsc pracy, przy obecnym poziomie bezrobocia nie zapobiegnie ona odpływowi ludzi z Polski "za chlebem" - w poszukiwaniu pracy, trzeba zatem dbać i o jedno i o drugie. A proste mechanizmy podatkowe powinny sprzyjać ograniczaniu biurokracji, a nie jej wzrostowi, stąd propozycje cezarego Mecha nie dotyczyły skomplikowanego podatku VAT, lecz znacznie prostszego - adresowanego podmiotowo - podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne,
  pozdrawiam
 • @Wrzodak Z. 10:22:06
  Nie bardzo tylko rozumiem, czemu we właściwym momencie nie udało się Panu dostać do władzy ?
 • @Paweł Pelc 08:05:43
  To jest klasyczny przykład dlaczego Polacy głosują nogami.
  Tzw. politycy aby uzasadnić swoje istnienie wymyślają idiotyczne "reformy" i w efekcie nie da się żyć. Trzeba się zwijać do normalniejszego kraju.
 • @NUS 16:11:04
  tyle, że jeśli dobrze się przyjrzeć, to w większości tych krajów do których Polacy emigrują podatki pełnią nie tylko funkcję fiskalną, ale także realizacji polityki państwa
 • @Paweł Pelc 18:01:15
  Jeśli się dobrze przyjrzeć to by się okazało, że najwięcej wyjechało do Wlk. Brytanii - i tam pozakładali własne firmy jednoosobowe - właśnie dlatego, że jest to łatwe i ichniejszy zus jest 10 razy mniejszy niż tutaj. Podobnie możemy zauważyć, że tamtejszy próg podatkowy jest wielokrotnie wyższy, więc realnie płaci się tam niższe podatki. Podobnie można tam zauważyć stabilność prawną - tutaj politycy prześcigają się w nowelizacjach i zmianach i politykierskich/ mafijnych ulepszeniach.
  To są faktyczne powody dlaczego Polacy wybierają UK, a nie ze względu politykę, którą Pan proponuje.
 • Ulgi, srulgi i inne socjalistyczne badziewie.
  Trzeba z miejsca wyrzucić 500tyś urzędasów, wprowadzić tylko podatek pogłówny na utrzymanie podstawowych służb jak straż, policja, wojsko i utrzymanie ludzi naprawdę chorych, a nie lewe rencinki.
  Zus zastąpić podatkiem celowym na jakiś czas dla tych co mają już wypracowane świadczenia, a resztę zwolnić całkowicie z przymusów ubezpieczeń. Gwarantuję, że nagle kasa na emerytury się znajdzie.
  Reszta won.
  Bezrobocie w tymiga zniknie.
 • @SmokWschodu 21:25:26
  I zaglosuje na kazdego kto bedzie promowal takie rozwiazania

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY