Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
165 postów 1776 komentarzy

pawelpelc

Paweł Pelc - www.pawelpelc.pl

Niechciani patroni?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Media poinformowały, że Słowacja przygotowała monetę 2 euro z wizerunkami świętych Cyryla i Metodego, która ma być wprowadzona do obiegu w związku z 1150 rocznicą przybycia tych świętych na Morawy.

 

 
Okazało się jednak, że moneta przybierze inny kształt niż pierwotnie planowano wskutek interwencji Komisji Europejskiej. Zażądała ona usunięcia z projektu monety krzyży na ornatach świętych i aureol nad ich głowami. Zdaniem Komisji projekt powinien bowiem  respektować zasady "neutralności religijnej". Święci Cyryl i Metody są współpatronami Europy, a ich misja miała miejsce jeszcze przed podziałem Kościoła w 1054 roku. Typowym atrybutem przypisywanym świętym w ikonografii chrześcijańskiej jest zakwestionowana przez Komisję Europejską aureola. Trudno także wyobrazić sobie szaty liturgiczne pozbawione krzyża, jak tego domaga się Komisja Europejska. Nie jest to jednak przypadek odosobniony, lecz przejaw szerszego trendu, który chrześcijaństwo próbuje sprowadzić co najwyżej do kategorii religii tolerowanej, której wpływ na życie społeczne oraz publiczne wyznawanie wartości z niej wynikających są rugowane z porządku prawnego i sfery publicznej. Europa, którą taką jaką znamy dzisiaj, ukształtowało chrześcijaństwo i jej święci, w tym uznawani za jej patronów święty Benedykt oraz święci Cyryl i Metody. Z monety w kształcie wymuszonym przez Komisję Europejską trudno będzie się o tym dowiedzieć. Wszak święci będą występowali bez atrybutów przypisywanych w ikonografii świętym, a na monecie pojawią się jedynie ich imiona bez wskazania, że są to święci.
Czy udawanie, że święci nie są świętymi jest przejawem realizacji zasady neutralności religijnej? Raczej jest to kolejny przykład inżynierii społecznej, której celem jest wydziedziczenie Europejczyków z ich tradycji i wartości zakorzenionych w chrześcijaństwie. Skoro na Zachodzie Europy proces ten jest mocno zaawansowany, stąd koncentracja uwagi na nowych członkach Unii Europejskiej i przywołanie Słowacji do porządku przez Komisję Europejską.
Unia Europejska została ostatnio nagrodzona pokojową nagrodą Nobla. Nagroda ta od jakiegoś czasu przyznawana jest, podobnie jak nagroda Nobla w dziedzinie literatury, zgodnie z zasadami lewackiej poprawności politycznej. Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania zasady neutralności religijnej do wizerunków świętych jest niewątpliwie istotnym przyczynkiem do budowy nowego ładu rozumianego przez lewaków, jako wyzbytego wszelkich tradycyjnych wartości i związków z chrześcijaństwem.
Tymczasem, gdyby zasadę neutralności religijnej, przywołaną przez Komisję Europejską rozumieć dosłownie, a nie zgodnie z zasadami lewackiej poprawności politycznej, to Komisją Europejska powinna uznać się za niekompetentną w dziedzinie sposobu przedstawiania wizerunków świętych, w tym symboli religijnych występujących na tym przedstawieniu. Zasada neutralności religijnej powinna zagwarantować brak ingerencji organów Unii Europejskiej w kwestie objęte gwarancjami swobody sumienia i wyznania. Jeżeli moneta ma przedstawiać świętych, to powinna to czynić w sposób zgodny z kanonem, uwzględniającym tradycję Kościoła, do którego należą. I wierni powinni oczekiwać realizacji tych gwarancji zarówno na szczeblu krajowym, jak i organizacji ponadnarodowych ingerujących w ich życie.
Paweł Pelc
Radca prawny, Kancelaria Radcy Prawnego Pawła Pelca
Wiceprezes Agencji Ratingu Społecznego sp. z o.o.
www.pawelpelc.pl
19 listopada 2012

za: //www.stefczyk.info/blogi/okiem-prawnika/niechciani-patroni,5949337334

KOMENTARZE

  • A w ogóle, w imię tej
    neutralności religijnej, proszę, Szanowna Unio, wypier*ć z naszych ulic baby w workach po kartoflach na łbach. Mają się dostosować. Nie tylko po to, by nie gwałcić naszych uczuć i przekonań (mnie baba w beli materiału, zwyczajnie boli w serce i w oczy), ale także (PRZEDE WSZYSKIM) w imię w/w neutralności. Bądźcie do cholery konsekwentni!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY